Tradycyjne polskie wyroby rękodzielnicze, które powinieneś kupić jako prezent dla swoich przyjaciół za granicą.

Z czego Polska jest znana w innych krajach? Głównie z pięknych kobiet i wódki. Jeśli mieszkasz za granicami naszego kraju i chciałbyś sprezentować swoim przyjaciołom jakiś podarunek, który powie im trochę więcej o Polsce to podpowiadamy, co można nabyć. Zakładamy, że będziesz podróżował samolotem z bagażem podręcznym, więc nie będziesz mógł ze sobą zabrać ani jedzenia, ani napojów. Choć te pewnie są dobrze znane Twoim znajomym z wszechobecnych polskich sklepów. Oczywiście najłatwiej jest zaopatrzyć się w produkty wywarzane blisko miejsca, gdzie przyjeżdżasz w odwiedziny do rodziny czy znajomych. Jeśli jednak planujesz zamawiać prezenty np. przez Internet to bez problemu nabędziesz tradycyjne wyroby z każdego zakątka Polski.

#1 ceramika Bolesławiec

Bolesławiec, czyli miasto w województwie dolnośląskim. O takiej samej nazwie znajduje się w tej miejscowości firma, która produkuje różnego rodzaju ceramikę. Produkty wytarzane przez nią odznaczają się tradycyjnym, ludowym wzorem. Producent podkreśla również, że wyroby są ręcznie malowane. Możemy nabyć całą zastawę stołową, lub jej elementy. Oprócz użytkowych wyrobów rękodzielniczych w ofercie znajdziemy także różnego rodzaju figurki i ozdoby. Jeśli nie mieszkasz w okolicy Bolesławca to wyroby ceramiczne możesz zakupić na stronie internetowej producenta.

#2 Bursztyn

Pomorze, a szczególnie Gdańsk znane są z wyrobów bursztyniarskich. W zależności od naszego budżetu i sympatii do znajomego, dla które planujemy kupić prezent, możemy nabyć wisiorki lub pierścionki z oczkiem bursztynowym lub cały naszyjnik osadzony tym kruszcem. W sklepach dostępne są również figurki wyrzeźbione w bursztynie.

#3 Haft

W zależności od regionu Polski wyróżniamy haft kaszubski, który znajdziemy na północy Polski (okolice pomorza), haft makowski z regionu południowego (Maków Podhalański, czyli rejony beskidzkie) oraz haft łowicki spotykany w centrum Polski (Łowicz i okolice). Najczęściej możemy spotkać obrusy lub serwetki, możemy też znaleźć ubrania haftowane, np. chusty lub sweterki. Trochę mniej tradycyjne, lecz bardziej użyteczne są tekstylia kuchenne opatrzone pięknym haftem, w sklepach możemy znaleźć m.in. rękawice kuchenne, ręczniki czy fartuchy. Zanim jednak nabędziesz tego typu prezent to upewnij się, że osoba obdarowywana będzie upominek używać.

#4 Koronka

Koronka to taka ażurowa plecionka wykonana z bawełnianych lub lnianych nici, zazwyczaj w kolorze białym. Najczęściej wykonywana jest za pomocą szydełka. Koronka różni się w zależności od regionu, więc koronkę koniakowską możemy znaleźć w Beskidzie Śląskim. Również koronkę bobowską znajdziemy na południu Polski. Ta koronka pochodzi z Bobowa, który położony jest pomiędzy Tarnowem a Nowym Sączem. Zazwyczaj koronki takie przyjmują kształt różnego rodzaju serwetek bądź obrusów. Są to dosyć tradycyjne wyroby rękodzielnicze, więc mogą nie przypaść do gustu młodym osobom.

#5 Wycinanki

Dla osób, które nigdy nie spotkały się tym rękodziełem to spieszymy z wyjaśnieniem. Jest to forma ozdoby, która wykonana została z papieru. Osoba tworząca wycinankę za pomocą nożyczek wykrawuje wzory w papierze. Możemy spotkać wycinanki kolorowe lub niebarwione. Także w zależności od rękodzielnika znajdziemy wycinanki oprawione w ramy lub sprzedawane luźno. Tego typu ozdoby znajdziemy we wschodniej i centralnej Polsce. Bardzo znana jest wycinanka kurpiowska spotykana w województwie mazowieckim w rejonie kurpiowskim (okolice Puszczy Zielonej i Puszczy Białej). Jeśli zależy Ci na żywych kolorach to wybierz wycinankę łowicką. Jak sama nazwa wskazuje ten typ wycinanki pochodzi z Łowicza, miasta w centralnej Polsce (województwo łódzkie).