Jak możemy chronić i zachować tradycje polskiego rzemiosła?

Wiele osób ma takie samo pytanie-czy tradycyjne umiejętności jest to coś warte utrzymania? Niektóre z nich, którzy zgadzają się na rzecz utrzymania tych umiejętności, są ludzie bardziej nostalgiczne i pragmatyczne. Inni widzą wartość ekonomiczną w tańszych wersjach maszynowo produkowanych towarów zamiast zrobionych ręcznie.

Największym problemem jest fakt, że praktyczne i tradycyjne umiejętności nie mają zapotrzebowanie na rynku ekonomicznym. Kolejna kwestia jest związana z samym rzemiosłem. Czy wszystkie z nich są warte zachowania? Czy plecione kosze są równe Zielarstwu?

Jeśli chodzi o tradycje polskiego rzemiosła, wielu z nich są związane z wartościami rodzinnymi i religią. Należy wziąć pod uwagę święta jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Te dwie wielkie uroczystości są powiązane z wielu tradycjami, jak śmigus-Dyngus na Wielkanoc lub pierwsza gwiazdka na Wigilię, więc można bezpiecznie przyjąć, że człowiek, który dorastał wokół tych tradycji, będzie uczestniczyć w nich przez większość swojego życia. Zwłaszcza wtedy, gdy cały kraj jest dostosowany do tego. Oczywiście, ciągle zmiany kulturalne i zachowanie tradycji jest niezwykle trudne zadanie, ale sama dyskusja jest kluczem do zachowania tych małych szmaragdów kulturalnych.

Polskie rzemiosło jest zapomniane, ponieważ jest ono trudne i zajmuje dużo czasu do nauczenia się. Ponieważ współczesne społeczeństwo skupia się na innowacjach i oszczędność czasu, to nic dziwnego, że wielu młodych ludzi nie są już zainteresowani nauką dawnych rzemiosł.

Moderne samochody, okulary, zachodnie ubrania, smartfony, komputery, praca z firmami, pieniądze, mieszkania w miastach, uniwersytet są pragnienia w wielu częściach świata, które teraz mają dostęp do tych rzeczy i możliwości. A tylko jedno pokolenie temu te możliwości nie istniały. Która 18-letnia chciałby zatrzymać się w swoim domu przez 10 godzin dziennie, aby nauczyć się sztukę rzeźby? Albo inne rzemiosło, który jest trudne i czasochłonne do nauki i pochodzi z obietnicą życia w biedzie, jeśli może on poruszać się w mieście i spróbować wylądować jakąś pracę komputerową w dużym przedsiębiorstwie?

Edukacja jest narzędziem, które może pomóc. Wielu młodych ludzi nie ma interesu w rzemiośle, ponieważ nie mają o tym wystarczająco wiedzy. Szkoły podają informacje o polskich tradycjach, ale system edukacyjny musi podać więcej informacji, aby znaleźć prawdziwe zainteresowanie od młodzieży.

Ochrona i zachowanie polskich tradycji rzemieślniczych oznacza nie tylko zaoszczędzenie ostatnich przykładów tego, ale także kultywowanie i tworzenie nowych przykładów rzemiosła.

Polskie tradycje rzemieślnicze są niezwykle piękne. Na przykład szydełkowane koronki lub ręcznie wyplatane kosze i nie ma wątpliwości, że każdy z nas jest zdolny do zobaczenia tego piękna. Jednak kultura zawsze się zmienia i to jest lepiej niż stagnacja kultury. Ponieważ stagnacja kultury jest znakiem martwej kultury, ale kultura polska, wartości i tradycje polskiej, bez względu na to stare czy nowe, są tu za zawsze.