Najpopularniejsze tradycje polskiego rzemiosła

Oscypek

Oscypek

Więc co oscypek i ciupaga mają do czynienia z polskim folklorem? Oscypek to tradycyjny wędzony ser z mleka koziego. Nie tylko jest smaczne, to jest też adorable! Każdy oscypek ozdobiony jest formowaniem w specjalnej formie, na której nakłada się różne wzory. Niektórzy twierdzą, że oscypki wyglądają jak małe rzeźby. Cytadela (zwana też rombanica), w przeciwieństwie do koziego sera, jest czymś, co prawdopodobnie nie spotkało się zbytnio – jest to polska wersja topora owczarka i najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalna pozycja stroju Górala. Możesz go używać do podparcia, wspinaczki, siekania drewna, broni przeciwko dzikim zwierzętom i … do tańca. Ciupagi są prawie zawsze urządzone w jakiś sposób. Drewniane elementy – często głowa i uchwyt (tradycyjnie głowa wykonana jest z żelaza, mosiądzu lub drewna – sprzedawane jako pamiątki są często złote lub srebrne) – są rzeźbione, a następnie malowane, a metalowe elementy są zwykle grawerowane.

Wycinanki

 tradycje

Tradycyjnie wycinanki wykonane były z dużymi nożyczkami, wykonane przez kowalskich, początkowo przeznaczone do owijania owiec. Trudno sobie wyobrazić, jak można było wykorzystać te do produkcji bardzo szczegółowych dzieł sztuki. Co bardziej fascynujące jest to, że nie użyto szkicu szablonowego ani szkicu ołówkowego. Wycinanki mogą przybrać różne kształty: gwiazdy, koła, drzewa, rozety, leluje (lilie góralskie), lalki, kogutki („cockerels”) – zasadniczo nazwa pochodzi od tego, co przedstawia wycinanka. Natura i wierzenia były głównym źródłem inspiracji. W przeszłości ludzie często zdecydowali się wycinać drzewa kwitnące, symbolizujące więzy pomiędzy niebem a ziemią, koguty, które symbolizowały płodność i sylwetki kobiet, które symbolizowały matkę Ziemię. Ale kształt nie jest wszystkim – większość polskich wycinanek są bardzo barwni. Kolory dominujące w polskim wycinanku to odcienie czerwieni, zieleni, żółtego, niebieskiego i złota.

Odwiedzić dzisiaj muzea wycinanek, bo są ciekawe, a jeśli dla twojego przyjaciela nie jest to mile widziane, każde muzeum w Polsce oferuje darmowy internet, więc będzie on mógł odwiedzić wiele stron internetowych lub też kasyno online. Zakończeni wycinanki wisieli w oknach, na murach i na belkach stropowych. Obecnie są one często uznawane za dekoracje w parkach dziedzictwa kulturowego, muzeach i centrach kulturalnych, ale wycinanki stały się tak dobrze znane na całym świecie, że wiele pamiątek i przedmiotów ozdobionych jest motywem wycinanki.

Kreacje z filcu

Początki tego, co jest najstarszym materiałem znanym człowiekowi, są ukryte w legendzie. Jednak wszystkie szlaki wydają się prowadzić do Turcji. To właśnie tam, od roku 6500, dywany były wykonane z filcu, a także kapeluszy i czapek sikke z derwiszy. W Polsce, podobnie jak w innych częściach Europy, poczuła się popularna w średniowieczu i była wykorzystywana do produkcji koców, butów, kapeluszy i innych odzieży.

Ale co jest ekscytujące to fakt, że filc przeżywa comeback! Najprawdopodobniej nie jest popularne w noszeniu filcowych butów, ale takie przedmioty, jak torby, rękawiczki i etui na telefon, z haftowanymi na nich ozdobami sztuki ludowej, w większości sklepów z pamiątkami można znaleźć naszyjniki, kolczyki, akcesoria do włosów i zabawki. Sztuka filcu jest stosunkowo prosta i tania – każdy może spróbować, a wielu z was pokocha. W ostatnich latach polskojęzyczna część Internetu została zalana blogami napisanymi przez hobbystów odczuwalnych. Ale Polska ma też znanych projektantów filcowych. Jedna z polskich marek specjalizujących się w projektowaniu torebki z filcu – Goshico – zdobyła nagrodę publiczności na brukselskiej wystawie polskiego wzornictwa przemysłowego.