Dlaczego powinniśmy wspierać lokalnych rękodzielników?

Żyjemy obecnie w dobie globalizacji. A co to oznacza? Globalizacja głównie charakteryzuje się zacieraniem granic państwa. Dla nas, konsumentów jest to pozytywny proces, bo oznacza, że łatwiej jesteśmy w stanie zakupić różnego rodzaju produkty. Możemy z łatwością sprowadzić zegarek z Chin czy komputer z U.S.A. Dodatkowo, z powodu dużej konkurencji produkty zazwyczaj możemy nabyć taniej. Nasi rodzice czy dziadkowie nie mogli nawet pomarzyć o różnorodności towarów, którą dzisiaj zaznajemy. Niestety, globalizacja ma również drugą, mniej pozytywną stronę. W związku z tym, że każdy może sprowadzić towar z Chin czy Indii, gdzie produkowany jest on znacznie taniej niż w Europie, rodzime rękodzielnictwo zaczęło obumierać.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie firmy są na granicy rentowności, bo jako konsumenci wolimy zapłacić mniej za produkt wyprodukowany w innym kraju. Takie walory, jak ręczne wykonanie czy polska produkcja nie przekonują nas do tego, by sięgnąć po droższy towar. Dlaczego powinniśmy wspierać lokalnych rękodzielników, jeśli nas to więcej kosztuje?

Jedyny w swoim rodzaju

Po pierwsze, kupując produkty ręcznie robione istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że taki produkt będzie jedyny w swoim rodzaju. Nawet, jeśli artysta rzemieślnik produkuje „taśmowo” dany produkt to nie jest on maszyną. Więc każdy przedmiot, który wyjdzie spod jego rąk będzie miał trochę inny kształt czy będzie trochę inaczej ozdobiony. Dodatkowo, jeśli sklep, w którym kupujemy produkt zna rękodzielnika, lub jeśli kupujemy u samego rzemieślnika to możemy poprosić o spersonalizowanie przedmiotu. Będziemy mogli dobrać kolor, dekoracje, kształt. Może taki artysta wykona dla nas rzecz, której zwykle nie produkuje. Kupując produkty „made in China” nie mamy takiej możliwości.

Produkty z duszą

Wiele osób, które są sympatykami sztuki lokalnie tworzonej twierdzą, że przedmioty wykonane ręcznie mają duszę. A osoba, która je wykonuje wkłada własne serce w pracę. Niektórzy utrzymują, że produkty tego typu są dobrymi talizmanami, które będą chronić dom, w którym się znajdują i ich właścicieli. Ile jest w tym prawdy nie wiadomo. Pewne jest jedno, zawsze przyjemniej patrzy się na produkt, który wiemy skąd przybył i może sami widzieliśmy jak powstał. Poza tym o pochodzeniu takiego przedmiotu możemy opowiadać znajomym czy rodzinie. O produktach pochodzących z Chin raczej dużo nie powiemy.

Dajmy zarobić naszym

Większość produktów, które znajdziemy na sklepowych półkach są tworem wielkich korporacji, których przychody roczne sięgają milionów dolarów. Z drugiej strony rodzimi rzemieślnicy często żyją skromnie, bo ich praca nie przynosi dużych dochodów. Dlaczego więc nie zdecydować się wydać kilka groszy więcej i nie wspomóc ich? Na pewno będą oni nam bardziej wdzięczni niż wielkie korporacje.

Należy też wspomnieć, że często takie korporacje wyzyskują swoich pracowników i płacą grosze za godziny ciężkiej pracy w złych warunkach. Czy naprawdę chcemy wspierać takie zachowania kupując ich produkty? W końcu to popyt kreuje podaż. Pamiętajmy o tym podczas kolejnej wizyty w sklepie.

Wysoka jakość wykonania

Rzemieślnicy to osoby, które są dumne ze swojej pracy i wyrobów. Dlatego też podczas produkcji używają surowców dobrej jakości. Nie do pomyślenia byłoby przecież, gdyby ich dzieło uległo zniszczeniu krótko po jego stworzeniu. Takiej dumy ze swojej twórczości nie znajdziemy w importowanych produktach.